Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminna Biblioteka Publiczna w Radzanowie Gminna Biblioteka Publiczna w Radzanowie

AKTUALNOŚCI:

Wystawa w ramach obchodów Roku Stanisława Moniuszki

Utworzono dnia 11.09.2019

 

W związku z przypadającą w tym roku dwusetną rocznicą urodzin kompozytora rok 2019 ogłoszony został Rokiem Moniuszki. Wpisując się w te obchody GBP w Radzanowie prezentuje w  Bibliotece wystawę - "To jest mój rok!" Wystawa przybliża postać Stanisława Moniuszki...

 

czytaj dalej na temat: Wystawa w ramach obchodów Roku Stanisława Moniuszki

INFORMACJA DLA CZYTELNIKÓW

Utworzono dnia 16.07.2019

Informujemy ze od dnia 30 lipca do dnia 10 sierpnia wypożyczanlnia  nie będzie dostepna dla czytelników z powodu scontrum w bibliotece.   

czytaj dalej na temat: INFORMACJA DLA CZYTELNIKÓW

Fotorelacje z wakacji w bibliotece

Utworzono dnia 05.07.2019

Lato, lato, lato wszędzie……………..

Tegoroczne wakacje zaczęły się dość upalnie,   za oknem ponad 30 stopni, atmosfera w domu bliska wrzenia, czy można je spędzić ciekawie? otóż tak…

 W poniedziałkowe przedpołudnia odbywają się w bibliotece warsztaty plastyczne.  Na początek rysowaliśmy martwą naturę oraz robiliśmy kolorowe ptaki z: makulatury, drewna i tektury.

Upalne dni dały się we znaki wszystkim. Jednak aby skwar nam nie dokuczał zamiast pleneru na świeżym powietrzu,  zamieniliśmy garażowe pomieszczenie na pracownię gdzie  znacznie obniżyliśmy temperaturę do przyjemnego ciepełka.

Miejmy nadzieję że temperatura na kolejnych spotkaniach będzie nieco niższa  , będziemy się na nich uczyć wyplatać w wiklinie oraz robić ceramikę glinianą i bibułowe kwiaty.

 

czytaj dalej na temat: Fotorelacje z wakacji w bibliotece

Informacja

Utworzono dnia 12.06.2019

Informacja

Utworzono dnia 28.03.2019
Stypedium dla uzdolnionych uczniów w załączeniu informacja
czytaj dalej na temat: Informacja

Informacja

Utworzono dnia 28.03.2019
Stypedium dla uzdolnionych uczniów w załączeniu informacja
czytaj dalej na temat: Informacja

Podsumowanie trzeciej części projektu "Obrzędy i zwyczaje wielkanocne na terenie Białobrzegów-dawniej i dziś”.

Utworzono dnia 19.03.2019

W dniu 13 03.2019 zakończyliśmy trzeci cykl projektu pt” Obrzędy i zwyczaje wielkanocne na terenie Białobrzegów-dawniej i dziś”. W trzeciej części projektu odbyły się warsztaty wykonywania palm wielkanocnych według tradycyjnego „przepisu” ( traw, bukszpanu,...

czytaj dalej na temat: Podsumowanie trzeciej części projektu "Obrzędy i zwyczaje wielkanocne na terenie Białobrzegów-dawniej i dziś”.

WARSZTATY PISANKARSKIE ZAKOŃCZONE

Utworzono dnia 13.03.2019

 W dniach 06,07,08 marca w bibliotece odbyły się warsztaty pisania jaj wielkanocnych. Wzięła w nich udział głównie młodzież i dzieci. Zajęcia poprowadziła Pani Maria Ostrowska  pochodząca z okolic Radomia, miejscowości słynącej z tradycji piaskarskich sięgających XIX wieku. Radomskie pisanki wykonywane są metodą batiku szpilkowego i zdobione charakterystycznymi dla tego terenu ornamentami.

Warsztaty realizowane były w ramach projektu grantowego pt. „Działania wspierające organizacje formalne i nieformalne” w zakresie wzmocnienia kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, także z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych ze środków poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność „ objętego programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Grant pt. „  Obrzędy i zwyczaje wielkanocne na terenie Białobrzegów-dawniej i dziś” „

Celem realizacji grantu jest poznanie tradycyjnych zwyczajów z przełomu XIX i XX wieku związanych z okresem świąt wielkanocnych oraz nabycie umiejętności przez mieszkańców wykonywania lokalnego rękodzieła.

 Wyrób pisanek to domena kobiet, mieszkanek zarówno wsi, jak i miast o różnej pozycji społecznej i zawodowej oraz wieku. Tradycja zdobienia jaj w Polsce sięga X wieku. W kulturze ludowej jajku przypisywano rolę magiczną, zwłaszcza święconemu. Wierzono w jego dobroczynną i życiodajną moc. 

Batikowa technika zdobienia jaj polega na nakładaniu wosku na jajko przy pomocy szpilki osadzonej na drewienku. W tradycyjnych wzorach przeważają motywy krzyża, słońca, drzewka i charakterystyczne wiatraki oraz grabki. Pisanki tego typu występują w centralnej i wschodniej Polsce.

czytaj dalej na temat: WARSZTATY PISANKARSKIE ZAKOŃCZONE

Pierwszy cykl warsztatów zakończony

Utworzono dnia 27.02.2019

  W dniu25 lutego 2019 zakończyliśmy   warsztaty tematyczne dotyczące zwyczajów wielkanocnych.

 Realizacja warsztatów możliwa była dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

Warsztaty realizowane były w ramach projektu  pt. „Obrzędy i zwyczaje wielkanocne  na terenie Białobrzegów-dawniej i dziś".  
 

czytaj dalej na temat: Pierwszy cykl warsztatów zakończony

KONKURS

Utworzono dnia 13.02.2019

Praca na Konkurs-Karta  Wielkanocna

Tematem konkursu jest karta okolicznościowa z okazji  zbliżających się Świąt Wielkanocnych Zadaniem uczestników jest przedstawienie własnej wizji nastroju oraz  tradycji świąt Wielkanocnych w postaci karty...

czytaj dalej na temat: KONKURS

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Październik 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 8

W poprzednim tygodniu: 16

W tym miesiącu: 60

W poprzednim miesiącu: 79

Wszystkich: 4145