Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminna Biblioteka Publiczna w Radzanowie Gminna Biblioteka Publiczna w Radzanowie

Historia

Czcionka:

Historia powstania biblioteki zaczyna się 1947 roku powstała z inicjatywy  zarządu Gminnego oraz tutejszego społeczeństwa. Początkowo mieściła się w lokalu Gminy w Radzanowie gdzie zajmowała jedną ciemną izbę w której mieściły się dwie szafy z 512 książkami. Pierwszym kierownikiem biblioteki był Makarewicz Antoni kierownik szkoły w Radzanowie. W roku 1948 z Rozporządzenia Ministra Oświaty o rejestracji bibliotek, placówka została zarejestrowana i otrzymała nazwę „Gminna Biblioteka Publiczna.  W roku 1955 z chwilą powstania Rad Gromadzkich biblioteka została przemianowana na Gromadzką Bibliotekę, placówka posiadała wtedy osiem punktów bibliotecznych rozmieszczonych po wsiach Gromadzkiej Rady w Radzanowie.  

Na przestrzeni lat Biblioteka kilkakrotnie zmieniała siedzibę ( domy prywatne GS). Obecnie placówka mieści się w budynku Urzędu Gminy w Radzanowie. W 2004 roku uchwałą Gminy nadano bibliotece statut, zgodnie z którym stała się ona samodzielną instytucją kultury i w tej formie funkcjonuje do dziś.

Gminna Biblioteka Publiczna w Radzanowie to nie tylko budynek , w którym wypożycza się książki, biblioteka realizuje także funkcje edukacyjne  i kulturalne. Na przestrzeni lat placówka zorganizowała wiele imprez z udziałem setek dzieci , młodzieży i dorosłych. W ramach spotkań ze znanymi ludźmi w murach biblioteki gościli aktorzy;  Anna Seniuk, Zbigniew Zamachowski, Jerzy Zelnik (koncerty) , Krzysztof Janczak, Tadeusz Ros .  Pisarze; Joanna Papużińska. Anna Onichimowska, Joanna Olech, Wiesław Drabik, Paweł Beręsewich, Ewa Nowa, Edyta Zarębska, Rafał Witek,  Małgorzata Strzałkowska,  Tomasz Trojanowski, Melania Kapelusz, Grzegorz Kasdepke, Agnieszka Żelewska, Natalia Usenko, Małgorzata Piekarska- dziennikarka, Robert Gondek-podróżnik  Joanna Cieślak Ilustratorka i wielu innych. Wiele działań społecznych sfinansowane było dzieki pozyskanym funduszom zewnętrznym m.in z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Działaj Lokalnie, czy Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego.

Obecnie biblioteka jest w pełni skomputeryzowana posiada czytelnię internetowa z bezpłatnym dostępem do Internetu dla czytelników, którzy mają tez możliwość wydruku ,skanowania czy wykonania ksero dokumentów.  Dzięki systemowi Mateusz czytelnicy mogą w domu wybierać sobie odpowiednią pozycje i rezerwować książki, a ci którzy lubią czytać ebooki placówka udostępnia darmowe kody do bazy Legimi.

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny